Şirketsel Hizmetler

Limited Şirket Kuruluşu

Hizmet Detayları

Limited şirketler, kanun bakımından engel olmayan her çeşit ekonomik amaç ve konu için kurulabiliyor. Şirket, kurucuların, kanunun ön gördüğü uygunluklara göre düzenlenmiş olan, sermayenin tümünü ödemeyi koşulsuz bir şekilde taahhüt ettikleri imzalarının noter tarafından onaylandığı ya da ticaret sicili müdürü veya yardımcısı huzurunda imzaladığı şirket sözleşmesinde limited şirket kurma iradelerini açıklamalarının sonucunda kurulmuş oluyor. Kurucuların, ana sermaye pay bedellerini ödemelerine ait konuda anonim şirketlerde belirtilen kuralar geçerli sayılıyor.

Şirket sözleşmesinde bulunması gereken hususlar;

  • Şirketin ticaret unvanı ve merkezinin olduğu yer
  • Esas konuları belirtilmiş ve açık bir şekilde tanımlanmış, şirketin işletme konusu
  • Esas sermayenin itibarî miktarı, ana sermaye paylarının sayısı, itibarî değerleri, bulunuyorsa imtiyazlar, ana sermaye paylarının grupları
  • Müdürlerin adları, soyadları, unvanları, vatandaşlıkları
  • Şirket tarafından yapılacak ilanların şekli

Şirket sözleşmesinde öngörülmeleri koşulu ile bağlayıcı bulunan hükümler ayrı olarak kanunda belirtiliyor.

Limited şirket, gerçek ya da tüzel kişilerce kuruluyor. Şirketin ortak sayısı; en az 1, en fazla 50 kişi olabiliyor. Bu tip şirketler, daha sonrasında 1 ortak kalması ile tek ortaklı bir yapıya sahip olabiliyor. Fakat ortak sayısı bire düştüğünde bu durumun, bu sonucu doğuran işlem tarihinden itibaren 7 gün içinde müdürlere yazılı bir şekilde bildirilmesi gerekiyor. Bildirimin alınması tarihi itibariyle müdürlerin, 7. günün sonuna kadar şirketin artık tek ortaklı olduğunu, bu ortağın adını, yerleşim yerini ve vatandaşlığını tescil ve ilan etmeleri gerekiyor. Eğer bunu yapmadıklarında meydana gelebilecek zararlardan müdürler bizzat sorumlu tutuluyor. Bu tarz bir yükümlülük, şirketin tek ortakla kurulması durumu için de geçerli oluyor.

Ortaklar tarafından en az 10.000 TL değerinde başlangıç sermayesi taahhüt edildiği takdirde limited şirket kurulabiliyor. Kayıtlı sermaye sistemi, limited şirketler için uygulanmıyor. Ana sermaye paylarının itibarî değerleri farklı olsa da, ana sermaye paylarının değerlerinin 25.000 TL ya da bu miktarın katları olması şartı bulunuyor.

Diğer Hizmetler

NEDEN CEM OZFIRAT ?

Kaliteli Hizmet

Muhasebe takip sürecinde profesyonel ve deneyimli ekip ile olumlu müşteri deneyimleri yaratılır.

Müşteri Memnuniyeti

Muhasebe takip sürecinde profesyonel ve deneyimli ekip ile olumlu müşteri deneyimleri yaratılır.

Güncel Teknoloji

İş süreçlerinde yeni ve güncel mevzuata uygun teknolojik gelişmeleri yakından takip edip çözüm süreçlerine dahil ederek faaliyet gösterilir.

Uzman Ekip

Sektörde tecrübeli ve işin ehli ekip ile profesyonel çözüm ve hizmetler sunulur.

Süreç Yönetimi

Danışmanlık verdiğimiz firmalara, mevzuatın emrettiği süreçlerde işlerin yapılması ve takibi, muafiyet ve teşvik gibi destekleyici programların takibi yapılır.

Tek Kontakt

Deneyimli ekip, sektör tecrübesi ve mevzuat hakimiyetiyle geniş bir çözüm ekosistemi sağlanır.

Rakamlarla Cem Özfırat

1
Kurulan Şirket
1TL
Yıllık Bilanço
%1
Müşteri Memnuniyeti

Online Danışmanlık

Hizmetlerimiz hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevapları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Online Danışma Formu

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için

×

 

Canlı Destek

Aklınıza takılan tüm soruların cevapları için buradayız

× Canlı Destek